اهمیت سئو SEO ، بهینه سازی وب سایت در موتور جستجو

سئو SEO یکی از واژگان مصطلح در بازاریابی است که به صورت گسترده و همه گیری اشتباه فهمیده می شود و به کار گرفته می شود. درست خواندید...بازاریابی. در حالی که سئو SEO یا همان بهینه سازی موتور جستجو به عنوان نوعی جادوی سیاه شناخته شده که حتما باید در استفاده از آن علم بالایی از فضای اینترنت داشت و به نوعی نبوغ اینترنتی داشت، در نهایت سئو SEO هم یک شیوه ی بازاریابی است. تصویرسازی اشتباه از فضای سئو  SEO طی ده سال اخیر به عنوان نوعی رابطه ی شیمیایی پیچیده که فقط عده ی کمی از آن سر در می آورند باعث شده که اکثریت افراد به جز آنهایی که همیشه طرفدار فناوری بوده اند به این شیوه ی بازاریابی به اندازه ای که شایسته ی آن است اهمیت ندهند در حالی که سئو SEO - بهینه سازی موتور جستجو - یک راه مناسب و اثبات شده برای کسب و کارهای کوچک، متوسط و بزرگ محسوب می شود.

اتفاقی که در حال رخ دادن برای سئو SEO - بهینه سازی موتور جستجو - است خیلی خوشایند نیست اما باید بدانیم که سئو SEO یک راه مناسب و حتمی برای کشاندن مشتریان مرتبط با حوزه ی کاری شما به سمت شماست فقط به شرطی که از صفحات و مطالب مرتبط استفاده شود. علاوه بر این، مطالعات نشان داده که میزان بازگشت سرمایه در سئو SEO نسبت به سایر روش های سنتی در بازاریابی مانند تلویزیون و تبلیغات چاپی به مراتب بالاتر است. اما این موضوع را هم باید در نظر داشت که سئو SEO به تنهایی نمی تواند جادو کند و شما را از یک فروشگاه آنلاین خانگی به یک شرکت بزرگ چند ملیتی که جز 500 شرکت برتر دنیاست تبدیل کند. اما خوب این کار را هیچ یک از سایر روش های تبلیغات نیز نمی تواند برای شما انجام دهد. کاری که سئو SEO انجام می دهد این است که برای کسب و کار شما امکان دیده شدن فراهم می آورد و راه مناسبی است برای برند سازی، افزایش حجم بازدیدها، بازگشت هر چه بیشتر سرمایه اولیه، اعتبار و اشراف بر نحوه عکس العمل مشتری ها و بازدیدکنندگان نسبت به کسب و کار شما. حالا بیایید هر یک از موارد یاد شده را کمی با عمق بیشتری بررسی کنیم.

 

سئو SEO - بهینه سازی موتور جستجو - راه خوبی است برای برند سازی و امکان دیده شدن کسب و کار شما

وقتی شخصی برای خدمات یا کالایی بررسی در موتور جستجو اقدام می کند، مطمئنا شما دوست دارید که بالاترین رتبه را در رده بندی موتورهای جستجو داشته باشید اما این اتفاق تنها با علاقه داشتن شما نسبت به افتادن این اتفاق نمی افتد. در واقع، برای این که در ازای یک یا چند واژه ی خاص، کسب و کار آنلاین شما در موتور جستجو در بهترین حالت ممکن نمایان شود باید اصول و ارزش های خاصی را رعایت کنید و از اصطلاحات یا واژگانی استفاده کنید که مستقیما با کسب و کار شما در ارتباط هستند. برای مثال، بیشتر جستجوکنندگان اینترنتی با جستجوی یک واژه و کلیک روی یک وب سایت و جستجو در همان وب سایت کارشان تمام نمی شود و برای این که بهترین نتیجه را از جستجوی خود بگیرند معمولا چند واژه را جستجو می کنند و حتی واژگان مورد جستجوی خود را بازبینی و اصلاح می کنند و به مجموعه ای از وب سایت ها سر می زنند تا بتوانند به بهترین نتیجه از جستجوی شان برسند.

حالا معنی این گفته برای کسب و کار شما چیست؟ بدین معناست که هر چه در جستجوی واژگان مرتبط و متفاوت، کسب و کار شما بیشتر نمایان شود و در موتورهای جستجو بیشتر نمایش داده شوید، سهم ذهنی بیشتری در اذهان مشتریان بالقوه خود خواهید داشت. و به همین روال شانس شما هم برای این که در نهایت روی وب سایت تان کلیک کنند بالا می رود و از آنجایی که وب سایت شما در تمامی نتایج جستجوهای آن ها نشان داده شده است، مشتریان هم به همان اندازه بیشتر به شما اطمینان می کنند که دقیقا مجددا به اهمیت سئو SEO - بهینه سازی موتور جستجو - برای کسب و کار شما می رسیم.

 

سئو SEO - بهینه سازی موتور جستجو - به کسب و کار شما اعتبار می بخشد

جستجوکنندگان در ازای واژگان یا اصطلاحاتی که آن ها در موتورهای جتسجو به دنبال آن ها می گردند در ذهنشان یادداشت برداری می کنند. ممکن است که خودشان به صورت خودآگاه این موضوع را متوجه نشوند اما در عمل در حال انجام همین کار هستند. و یادتان باشد که در ذهن مشتریان تان، رتبه ی شما در موتورهای جستجو نوعی رای به اعتبار شماست - "بر اساس نتیجه ی جستجوی گوگل مشخص است که کسب و کار شما مرتبط با آن چیزی است که شما ادعا کرده اید پس قابل اطمینان است." ممکن است این گفته کمی غیرمنطقی به نظر برسد اما بیایید از این زاویه به این موضوع نگاه کنیم: در زمان به عقب برمی گردیم و می رویم به زمانی که آگهی های همشهری بیشترین آمار بازدیدکننده را داشتند و مثلا شما می خواستید به دنبال یک لوله کش بگردید. شما راحت تر بودید که به یک لوله کش در یک آگهی بزرگ و گران تر زنگ بزنید که در بالای صفحه قرار دارد یا یک آگهی کوچک در انتهای سمت چپ صفحه؟ چون بیشتر مردم راحت هستند که به آنچه بیشتر به چشم می آید اهمیت دهند. ممکن است شما عین این جمله را از دهان مشتریان خود نشوید اما بدانید که هر چه در نتایج جستجو در جایگاه بالاتری قرار داشته باشید، خودتان را در نگاه مشتریان بالقوه خود معتبرتر جلوه داده اید.

 

سئو SEO - بهینه سازی موتور جستجو - باعث بالاتر رفتن ترافیک بازدیدکنندگان کسب وکار شما می شود

ترافیک یا حجم بازدیدکننده قرار نیست برای شما پولی را به همراه داشته باشد اما شما کدام را ترجیح می دهید: این که در یک مغازه بزرگ در یک کوچه ی خلوت کار کنید یا یک میز کوچک در مرکز خرید پالادیوم داشته باشید؟ تمامی افرادی که صبح و شب در حال گذر در مرکز خرید پالادیوم هستند قرار نیست از شما خریدی بکنند و به شما پولی پرداخت کنند اما شانس این که عده ای از آن ها به سمت فروشگاه شما بیایند و در نهایت مشتری شما بشوند طبیعتا بالاتر می رود. مانند مثالی که زده شد، شما هم تمایل دارید که خدمات یا کالاهای خود را در همان بار اول به بازدیدکنندگان آنلاین خود بفروشید اما یادتان باشد که یک مغازه ی کوچک در یک مرکز خرید پر رفت و آمد بهتر از یک فروشگاه بزرگ در یک کوچه ی فرعی است پس شما هم دوست دارید که کسب و کار خود را در جای پر رفت و آمدی بنا کنید. خبر خوب این که سئو SEO - بهینه سازی موتور جستجو - می تواند این شرایط را به راحتی برای شما فراهم آورد تنها با این تفاوت که یک هزارم هزینه های داشتن یک فروشگاه در یک منطقه ی پر رفت و آمد را نیز لازم نیست پرداخت کنید.

 

سئو SEO - بهینه سازی موتور جستجو - یکی از بالاترین نرخ های بازگشت سرمایه در تبلیغات را داراست

سئو SEO - بهینه سازی موتور جستجو - نسبت به تقریبا تمامی سایر روش های سنتی تبلیغات به صورت آفلاین و غیر اینترنتی، بازخورد بهتری برای شما به همراه خواهد داشت و نتیجه ی تلاش های شما در این مدل بازاریابی به شکل راحت تر و محسوس تری باز می گردد. این گفته را می توان برای تقریبا تمامی روش های تبلیغات آنلاین نیز صادق دانست و به نوعی گفت که کلیه ی سیاست های تبلیغات آنلاین از هر نوع تبلیغات غیرآنلاین نتیجه ی بهتری به همراه خواهد داشت. دلیل این موضوع هم این است که سئو SEO - بهینه سازی موتور جستجو - یک شیوه ی بازاریابی بسته و داخلی محسوب می شود به این معنا که به شما اجازه می دهد محصولات یا خدمات تان را وقتی به مشتری نشان دهید که آن ها درخواست کرده باشند. یعنی اول درخواست از طرف مشتری صادر می شود و این میزان مرتبط بودن محتوای وب سایت شما نسبت به جستجوی آن هاست که موفقیت تان را تعیین خواهد کرد. نیازی به این نیست که وسط برنامه ی تلویزیونی مورد علاقه شان ظاهر شوید و طبعا نیازی هم به این نیست که در حالی که در حال خواندن مطلب یا خبر مورد نظرشان هستند بخش بزرگی از صفحه ی مورد مطالعه شان را با تبلیغات خود اشغال کنید. از طریق سئو SEO - بهینه سازی موتور جستجو - شما تنها زمانی ظاهر می شوید که آن ها خودشان خواسته باشند. از همین رو دیگر نیازی هم به این نیست که آن ها را قانع کنید که خدمات یا محصولات شما را می خواهند. شما تنها کافیست آن ها را قانع کنید که شما دقیقا همان کسب و کار درستی هستید که آن ها باید از آن خریدشان را انجام دهند. به عبارت دیگر، با استفاده از سئو SEO - بهینه سازی موتور جستجو - نصف جنگ را برنده شده اید حتی قبل از این که آن جنگ شروع شود.

سئو SEO - بهینه سازی موتور جستجو - دیدی عمیق و غیرقابل رقابت نسبت به مشتریان به شما می دهد

همان طور که قبلا هم اشاره شد، سئو SEO - بهینه سازی موتور جستجو - باعث ایجاد ترافیک و رفت و آمد ارزشمند می شوند. گوگل آنالیتیکس Google Analytics حواسش به این ترافیک هست و این رفت و آمدها را دنبال می کند. گوگل آنالیتیکس Google Analytics یک ابزار فوق العاده است. گوگل آنالیتیکس Google Analytics قبل از این که ماشین حساب تان را از کیف تان در بیاورید به اندازه ی بیش از حد نیازتان به شما آمار و ارقام ارائه می دهد. این آمار و ارقام ارزشمند هستند برای این که به شما نسبت رفتارها و سلایق بازدیدکنندگان تان دید می دهد: این که چگونه جستجو می کنند، چگونه به دنبال یک مطلب خاص می گردند، از چه زبانی استفاده می کنند، فناوری یا همان تکونولوژی که از آن استفاده می کنند چیست، در کدام منطقه زندگی می کنند، چه روزهایی بیشترین فعالیت را دارند، در چه زمان هایی در طول روز در فعال ترین حالت شان هستند و هر آنچه که شما فکرش را هم نمی کنید. این آمار بی نهایت ارزشمند هستند چرا که به شما کمک می کنند تا تصمیمات تان را بر اساس شرایط، اطلاعات و روحیات عمومی مشریان یا بازدیدکنندگان تان اتخاذ کنید و بتوانید نسبت به کسب و کار و استراتژی هایی که برای گسترش آن به صورت آنلاین و آفلاین در ذهن دارید با عمق و دید بیشتری عمل کنید.